Sinise Äratuse noored protestisid Mistralide müügi vastu

You are currently viewing Sinise Äratuse noored protestisid Mistralide müügi vastu

Rahvuslik noorteliikumine Sinine Äratus korraldas täna Tallinnas piketi, et avaldada Prantsusmaa valitsusele survet tühistamaks dessantlaevade Mistral müüki Venemaale. Konservatiivse Rahvaerakonna noortekoguks olev ühendus tõi Prantsusmaa saatkonna ette meelt avaldama kakskümmend tõrvikutega noort. Pikett “Tõeline eurooplane kaitseb Euroopat” sujus korraldajate sõnul edukalt ja sõnum toodi prantslastele selgelt silme ette.

Samuti osales piketil EKRE esimees Mart Helme, kellest esimene andis üle ka Prantsusmaa suursaadikule adresseeritud pöördumise. Järgneb pöördumise täielik tekst:

Prantsusmaa Erakorralisele ja Täievolilisele suursaadikule Eestis hr. Michel Rainerile

Teie Ekstsellents,
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond avaldab siinkohal oma sügavat lugupidamist prantsuse rahvale. Oleme uhked ja õnnelikud, et meil on võimalus olla Teie kuulsusrikka ajalooga rahva partneriks Euroopa Liidus ning liitlaseks NATO-s.
Kahjuks peame siinkohal peatuma asjaoludel, mis meie kahe riigi ja rahva suhteid praegusel hetkel rikuvad.
Nagu tõenäoliselt isegi mõistate, on jutt Prantsusmaa valitsuse kavast müüa Vene Föderatsioonile ründelaevu Mistral. Nii Eesti kui teiste Venemaaga piirnevate riikide (Läti, Leedu, Gruusia, Soome, Rootsi, Poola), aga ka USA poliitikud ning avalikkused on korduvalt juhtinud Teie valitsuse tähelepanu selle tehingu potentsiaalselt hukatuslikele tagajärgedele. Selle surve tulemusena on Prantsusmaa valitsus tehingu teostamise lõpptähtaegu küll edasi lükanud, kuid pole tehingust siiski loobunud.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukoht on siinkohal selge ja ühene: kui Prantsusmaa valitsus Mistralide müügi tehingu lõpule viib, on see täiesti ühemõtteliselt käsitletav oma liitlaste reetmisena. Seda enam, et Eesti on kõhklematult reageerinud Prantsusmaa palvele saata sõdureid Kesk-Aafrika Vabariiki, kus meil puuduvad igasugused majanduslikud või poliitilised huvid ning millega meid ei seo ka Teie riigi koloniaalminevikust pärinevad moraalsed võlad.
Mistralite tehingu jätkamise põhjendusena on Teie valitsus rõhunud finantsargumentidele. Vabandage, kuid see on madal ja küüniline, see on verise raha lugemine. Veelgi enam: pole ju saladus, et juba on tehtud ka ettepanekuid, mille kohaselt Mistralid võiks Prantsusmaa finantskaotuste kompenseerimiseks müüa NATO riikidele, vastavat valmisolekut on väljendanud Kanada ja USA. Toetame seda lahendusvarianti igati.
Teie Ekstsellents,
Suuriikide valitsustel ei tasu petta ennast kujutelmaga, nagu teaksid nemad paremini, kuidas rahvusvahelisi suhteid korraldada. Tegelikult on just väikerahvaste eksistentsiaalsed närvilõpmed rahvusvaheliste ohtude suhtes erilise tundlikkusega. Kui Napoleon Bonaparte oleks 1812. aastal suvaliselt Eesti või Läti elanikult küsinud, mida see arvab tema kavast marssida Moskva peale, oleks ta saanud kõhklematult vastuseks, et see lõppeb katastroofiga.
Ka praegu ütleme me Teile ja Teie kaudu Prantsusmaa valitsusele: ärge korrake neid arrogantseid poliitilisi ja diplomaatilisi vigu, mis aitasid kaasa Teie riigile katastroofiliselt lõppenud Prantsuse-Preisi sõja puhkemisele, saja aasta eest alanud Esimese maailmasõja käivitumisele ning väiklase kättemaksuhimu kaudu toetasid Adolf Hitleri tõusmist Saksamaa juhiks.
Me mõistame, et Te käsitlete neid hoiatusi häbematusena, aga vabandage – meie rahval puudus kõigi nende katastroofide vallandumisel igasugune süü ja osalus, küll olime me sunnitud meie poolt mitte põhjustatud maailmasõdades kandma aga üliränki kaotusi.
Seepärast ei saa me teisiti kui kinnitada Teile: Mistralide müümine Venemaale, kes demonstreerib üha järjekindlamalt oma agressiivsust, muudab täielikult jõudude tasakaalu Läänemeres ja viib vältimatult agressiivsete sõjaliste aktsioonideni, milles meie rahvas (ja märksa vähem tõenäoliselt prantsuse rahvas) kannab kardetavasti taas ohvreid, mida oleks nimetatud tehingust loobumisega võimalik ära hoida.
Või on ehk Prantsusmaa valitsusel meie NATO liitlasena olemas kavad ja valmisolek meie kõrval sõjas Venemaaga välja astuda? Et selles sõjas omaenda toodetud ja Venemaale tarnitud Mistrale uputama hakata? Oleksime sellekohase teabe eest tänulikud.
Kasutame siinkohal veel kord võimalust, et avaldada oma sügavat lugupidamist prantsuse rahvale.

Mart Helme,
suursaadik,
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees

Lisa kommentaar