Eino Rantaneni kõne Eesti lipu päeval Otepääl

You are currently viewing Eino Rantaneni kõne Eesti lipu päeval Otepääl

Head eestlased, rahvuskaaslased! Mul on täna siin ääretult hea meel olla ning tervitan teid kõiki enda ja meie noore rahvusliku avangardi Sinise Äratuse nimel! Me oleme täna siia Otepääle kogunenud, et tähistada midagi ainulaadset, midagi ilusat, midagi, mis ühendab kõiki eestlasi hoolimata nende vanusest, soost, klassist või isegi ideoloogiliselt kuuluvusest. Meie oma sinimustvalget trikoloori, meie oma Eesti lippu.

Iga riik ja rahvas vajab omaenda sümbolit ning rahvusvärvides lipp on vast kõige parem ja kõige olulisem sümbol üldse. Ma tahan korraks peatuda, et mõelda, mida see sümbol, mida Eesti lipp tähendab. 

Ta on lihtne ja kergelt mõistetav, kuid samal ajal mitmetahuline, universaalne ja mitmetähenduslik. Kui me suuname oma pilgu Pika Hermanni torni poole, saame me aru, et meil on oma maa ja oma riik, kus meie, eestlased, oleme peremehed. Spordivõistlustel tunneme me kollektiivset uhkust eestlaste saavutuste üle, kui meie lipp hümni saatel masti tippu tõuseb. Talvisel ajal aga näeme, kuidas meie imekaunis loodus, sinine taevas, must mets ja valge lumehang, loovad Eesti lipu meie silme ees.

Lipp tuletab meile meelde möödunud sajandite ja põlvede vältel kestnud võitlust Eesti ja eestlaste vabaduse eest. Ühtlasi kutsub ta meid jätkama tööd meie ühise pürgimuse nimel, milleks on Eesti riigi ja rahva püsimine ja õitseng.

Sümbolile loovad tähenduse inimesed ja meie, eestlased, oleme loonud oma lipule mitmeid tähendusi. Ta on kuuluvuse märk, vabaduse tähistaja, uhkuse looja, looduse kehastus ja ühtsuse näitaja. Ta on samal ajal midagi lihtsat ja igapäevast ning midagi suurt ja müstilist.

Lipus tulevad kokku kõik need väärtused ja voorused, mis on teinud Eesti selleks, mis ta täna on, ning mis viivad tema veelgi kõrgemate tippudeni. Vabadus, uhkus, tarkus, ühtsus, keelest, kultuurist ja loodusest lugupidamine ning katkematu side möödunud ja tulevaste põlvede vahel.

Selle lipu all oleme me võidelnud, võitnud, loonud ja arendanud. Seda peame me tegema ka edaspidi, et meie kodumaa ei hääbuks selles tormises maailmas, vaid et ta suunaks oma sammud taaskord väärikale tõusuteele. Eesti tulevik on helge, kuna meie rinnus tuksub edasi sinimustvalge süda!

Eino Rantanen

Otepää, 4. juuni 2024

Lisa kommentaar